28.3 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Gjermania i premton Ukrainës një ndihmë të re ushtarake prej 500 milionë euro

- Advertisement -

Ministri gjerman i Mbrojtjes ka premtuar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën me vlerë 500 milionë euro, tha zëdhënësi i Ministrisë për France Presse.

Këtë e bëri të ditur ministri Boris Pistorius gjatë një vizite të paparalajmëruar në Odesa, në jug të Ukrainës, ku foli me kolegun e tij Rustem Umerov, shtoi zëdhënësi. Paketa përfshin dërgesa të artilerisë, mbrojtjes kundërajrore, dronëve, mbrojtjes.

Sipas deklaratave të Pistorius, siç raportojnë mediat gjermane, kjo paketë armësh, një pjesë e së cilës është gati për dorëzim, përmban një numër të madh raketash për sistemet e mbrojtjes kundërajrore të tipit Iris-T SLM me rreze të mesme veprimi.

Pas fillimit të pushtimit rus në shkurt 2022, Gjermania hoqi dorë nga pozicioni i saj tradicionalisht pacifist dhe u bë furnizuesi i dytë ushtarak i Ukrainës për nga vlera absolute, pas SHBA-së.

Berlini furnizoi një numër të madh armësh të ndryshme, nga artileria deri te automjetet e blinduara luftarake.

Megjithatë, kancelari Olaf Scholz është kritikuar muajt e fundit për refuzimin e dhënies së raketave me rreze të gjatë veprimi Taurus, pasi Gjermania ka frikë se raketat mund të përdoren për të goditur objektivat në tokën ruse.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit