25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

General Motors me markë të re të veturave

- Advertisement -

General Motors ka aplikuar për një markë të re tregtare në emrin Buick Electra.

Emërtimi është përdorur më parë në një seri Buicks të ndërtuara nga viti 1959 deri në 1990, por që atëherë ka qenë i fjetur.

Megjithatë, Buick debutoi vitin e kaluar në Kinë një koncept SUV tërësisht elektrik Electra që është ndërtuar në platformën e re Ultium të GM, e cila do të mbështesë të gjitha modelet e ardhshme të saj me bateri, raporton foxnews.

Emri padyshim i jepet vetes një automjeti të tillë dhe GM gjithashtu e ka markuar atë në Kanada, gjë që nuk është garanci se dikush do të hyjë në prodhim, por sigurisht sugjeron se diçka është në punë.

Ndërsa GM ka njoftuar tashmë planet për Cadillacs elektrike, si Lyriq, dhe kamionçinë elektrike nga Chevrolet dhe GMC, ajo nuk ka ofruar ende ndonjë informacion konkret planet e saj për Buicks me bateri.

Formacioni aktual i Buick në SHBA është i përbërë tërësisht nga SUV dhe përfshin Envision, i cili importohet nga Kina. 

https://youtube.com/watch?v=mGBdvf-nKPs%3Ffeature%3Doembed

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit