15.7 C
New York
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

Gardina që propozoi Asociaconin si kusht para anëtarësimit: Jo pengesë, por zotim

- Advertisement -

Elizabeta Gardina deputete nga Italia, e cila ka propozuar amadamentin e Raportit të Bakojanis, ku kërkohet që çështja e Asociacionit, të futet si obligim për Kosovën para anëtarësimit në Këshill, ka thënë se amandamenti duhet të merret parasyshë.

“Çështja është komplekse këtu. E falënderoj Bakoyanis-in. Synmi është të qëndrojmë me Asamblenë, sepse sot votojmë për Kosovën në KiE. Si italiane dua të kujtoj që Italia ishte prej të parave që njohu Kosovën, dhe Italia e ka mbështetur saherë aspiratatat e juaja euro-atlantike. Ne e kemi dashur Kosovën në KiE. Sepse mbështesim demokracinë, të drejtat e njeriut dhe Evropën.

Ne jemi në favor të anëtaërsimit, por duam që ky anëtarësim të jetë në proces përbashkimi dhe jo ndarje.

Në këtë frymë ne dorëzuam amandamentet këtë mëngjes, dhe duam të vlerësohen ata. Si italianë i thërrasë të dyja palëve, në amandamente ne vetëm kemi theksuar zotimet e juaja. Dhe këtu është Asociacioni.

Dhe kosova ka thënë që do ta bëjë këtë, dhe e kam përmendur këtë sepse s’patëm mundësi, dhe s’dua kjo të jetë pengesë, por si një zotim i theksuar.

Ne pamë tensionet në këtë Asamble, ne duam të arrijmë harmoni.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit