9.3 C
New York
Saturday, April 13, 2024

Buy now

Futbollisti i parë që pranoi se është homoseksual i propozon partnerit në stadium

- Advertisement -

Josh Cavallo, ylli i parë i futbollit profesionist për mashkuj që doli si homoseksual, ka lënë sërish gjurmë duke i propozuar partnerit në fushën e klubit të tij

Futbollisti australian bëri histori në vitin 2021 kur postoi një video emocionuese në internet duke u zotuar të ndryshojë kulturën e sportit “për të treguar se të gjithë janë të mirëpritur në lojën e futbollit”. Njoftimi i tij u përshëndet si një moment vendimtar në një sport me një histori të gjatë dhe të trazuar të homofobisë.

Që atëherë, Cavallo, 24 vjeç, është bërë një nga fytyrat më të njohura në sport dhe një avokat i hapur për barazi për komunitetin LGBTQ.

Të enjten, ai njoftoi se i kishte propozuar të fejuarit të tij në Coopers Stadium, në fushë të ekipit të tij Australian A-League Adelaide United.

Krahas një fotografie të tij të ulur në gjunjë, duke mbajtur një unazë, Cavallo deklaroi në një postim: “Duke filluar këtë vit me të fejuarin time”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit