11.2 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

Finlanda publikon listën e re me emrat e ndaluar

Bordi Finlandez i Emrave, i cili është pjesë e Ministrisë së Drejtësisë, ka publikuar një listë të re vjetore të emrave që miraton dhe ndalon.

Ndër ata që ndalohen janë Voldemort, Jezebel, Yes, Kukukupo dhe Vasara.

Bordi miratoi emrat Kerpu, Kuipana dhe Laser në të njëjtën kohë, raportoi shërbimi publik finlandez Yle. Siç u tha, aktualisht Olivia dhe Leo janë emrat më të njohur finlandezë.

Megjithatë, vendimi përfundimtar se cilët emra janë të përshtatshëm dhe cilët jo, i takon Agjencisë Dixhitale dhe të të Dhënave të Popullsisë.

Bordi i tha Yle se vendimet e tij bazohen në ligjet e emërtimit që ndalojnë emrat që mund të konsiderohen fyes ose të shkaktojnë dëm për bartësin.

Kështu që u gjykua e papërshtatshme t’i vihej emri i një fëmije nga librat e Harry Potter, Voldemort.

Emrat duhet gjithashtu të jenë në përputhje me praktikat e vendosura të emërtimit në formë, përmbajtje dhe drejtshkrim dhe duhet të pranohen si emra.

Kjo do të thotë, për shembull, se fjalë të tilla si emrat “tavolinë” ose “biçikletë” nuk mund të kualifikohen si emra. Përveç kësaj, emri nuk duhet të lidhet me seksin e kundërt dhe as të ngjajë me një mbiemër tipik.

Në vitin 2019, Finlanda u përpoq të lehtësonte ligjet për konventat e emërtimit, duke lejuar më shumë liri për familjet me origjinë të huaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit