9.9 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Financial Times: ShBA zhvilloi bisedime sekrete me Iranin në përpjekje për t’i dhënë fund sulmeve të Houthi

- Advertisement -

SHBA mbajti bisedime sekrete me Iranin për t’i dhënë fund sulmeve të Houthi-ve në Detin e Kuq, raporton Financial Times.

Zyrtarët amerikanë dhe iranianë i thanë gazetës se negociatat indirekte u zhvilluan në Oman në janar, ku SHBA-ja i bëri presion Iranit që të përdorte ndikimin e tij mbi lëvizjen Houthi.

Një raund i dytë bisedimesh u caktua muajin e kaluar, por SHBA u lidhën në negociatat midis Hamasit dhe Izraelit, raportuan FT të thonë zyrtarët amerikanë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit