0.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Fillon dëshminë dëshmitari Shefqet Kabashi, në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK), në Hagë, ka filluar dëshminë dëshmitari i 36-të, Shefqet Kabashi me kodin W04448, në çështjen ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.

Pyetjet për këtë dëshmitar ka filluar që t’i parashtrojë Zyra e Prokurorit të Specializuar dhe do të zgjasë rreth një orë e gjysmë, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Dëshmitari ka zgjedhur që të dëshmojë në gjuhë angleze, me arsyetimin se deklaratat e mëhershme janë keqkuptuar.

“Nga deklaratat e mëhershme që kam dhënë, kanë qenë të keqkuptuara për shkak të dialektit”, tha Kabashi.

Dëshmitari po dëshmon në këtë seancë përmes video-lidhjes, e po ashtu Krasniqi po e ndjek seancën përmes video-linkut, kurse të akuzuarit tjerë janë të pranishëm në seanë.

Sipas kryetarit të trupit gjykues, Charles Smith, dëshmia e këtij dëshmitari do të zgjasë dy ditë.

Dëshmitari Kabashi ka dhënë dëshmi edhe në gjykimin ndaj Fatmir Limajt në vitin 2005, si dhe në gjykimin ndaj Ramush Haradinajt.

Ndryshe, Zyra e Prokurorit të Specializuar, më 30 shtator 2022 ka dorëzuar aktakuzën e konfirmuar të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, e cila përbëhet nga dhjetë pika me akuza, ku këta të fundit ngarkohen për krime lufte e krime kundër njerëzimit.

Më 29 prill 2022, Zyra e Prokurorit  të Specializuar kishte dorëzuar një aktakuzë të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, ku pretendohet se katër të akuzuarit kanë kryer krime lufte edhe në Gjilan, Budakovë e Semetishtë.

Më 9 nëntor të vitit 2020, në paraqitjet e tyre të para, Jakup Krasniqi e Hashim Thaçi janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që u vihen në barrë. Njëjtë është deklaruar edhe Veseli në paraqitjen e tij më 10 nëntor, sikurse edhe Rexhep Selimi më 11 nëntor.

Aktakuza ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit është konfirmuar më 26 tetor 2020.

Shënim: Personat e përmendur në këtë artikull konsiderohen të pafajshëm, përveç nëse nga gjykata vërtetohet se janë fajtorë me vendim të formës së prerë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit