28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Escobar thotë se Asociacioni dhe Këshilli i Evropës janë të lidhura njëra me tjetrën

- Advertisement -

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, para largimit nga detyra, ka folur në lidhje me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe kontestin për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Escobar para gazetarëve ka sqaruar qartë pritshmëritë e SHBA-ve nga të dyja palët: Zbatimin e marrëveshjeve të arritura në Ohër.

“U ra dakord që të gjitha elementet e asaj marrëveshjeje të zbatoheshin menjëherë, duke kërkuar nga Kosova të formojë Asociacionin, dhe nga Serbia që të mos i bllokojë rrugën Kosovës në organizatat euroatlantike dhe ndërkombëtare,” theksoi Escobar.

Ai shprehu zhgënjimin e tij që të dyja palët kanë dështuar në respektimin e këtij angazhimi, por mbetet optimist se rikthimi i marrëveshjes në rrugën e duhur do të kontribuojë në pajtimin dhe marrëdhëniet e qëndrueshme mes dy shteteve.

Në lidhje me procesin e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës dhe shqetësimet e ngritura rreth Asociacionit, Escobar u shpreh se SHBA-ja nuk ka të drejtë vote, por di se ka anëtarë të shqetësuar se disa prej kërkesave nuk janë përmbushur nga Kosova.

Ai përsëriti qëndrimin amerikan se Kosova duhet të jetë anëtare e plotë e Bashkimit Evropian, e NATO-s dhe e Kombeve të Bashkuara, dhe nënkuptoi rëndësinë e dëgjimit të partnerëve evropianë nga ana e Kosovës në këtë rrugëtim.

“Tani, është qëndrimi amerikan që Kosova duhet të jetë anëtare e plotë e Bashkimit Evropian, e NATO-s dhe e Kombeve të Bashkuara. Ne do të vazhdojmë të punojmë për këtë. Por ndërkohë, në rrugën evropiane, mendoj se është e rëndësishme që Kosova të dëgjojë partnerët e saj evropianë dhe të punojë me partnerët e tyre evropianë, ndërsa ne forcojmë kandidaturën e Kosovës për të gjitha strukturat euroatlantike”, pohoi ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka qenë në qendër të pyetjeve gjithashtu në lidhje me Asociacionin dhe anëtarësimin në Këshillin e Evropës, duke e përjashtuar të parin si pjesë të rrugës së Kosovës për në këtë institucion.

Escobar theksoi se këto janë shumë të lidhura, duke iu referuar zotimeve të qarta të Kosovës për trajtimin e minoriteteve dhe përfshirjen e Asociacionit.

“Epo, shiko, mendoj se janë shumë të lidhur. Dua të them, njëra është se Këshilli i Evropës ka të bëjë me trajtimin e minoriteteve, dhe Kosova ka bërë zotime të qarta për trajtimin e minoriteteve, dhe kjo përfshin asociacionin. Tani, ky është një angazhim i kahershëm dhe është i shkruar në Planin e Ahtisaarit; është shkruar në Marrëveshjen e Brukselit; dhe Ohrit. Dhe kështu jemi – luftojmë të kuptojmë pse Kosova nuk e përmbush detyrimin e saj ligjor, dhe nuk e ka bërë dhe nuk ka sinjalizuar në shumë mënyra se është e përkushtuar ta bëjë këtë. Dhe shqetësimi është se pas anëtarësimit do të sjellë vetëm vonesa më të mëdha, dhe kjo është – ky është besimi i disave”, shtoi Escobar.

Ai shtoi se diplomatët perëndimorë që kanë qenë në kontakt me Prishtinën përfaqësojnë plotësisht politikën e qeverisë kombëtare dhe se Kosova duhet të punojë ngushtë me partnerët evropianë dhe amerikanë për të përmbushur detyrimet ligjore ekzistuese.

“Tani, sa i përket mosmarrëveshjes me disa diplomatë perëndimorë, të gjithë diplomatët me të cilët është takuar përfaqësojnë plotësisht politikën e qeverisë kombëtare. Pra, Kurti do të dëgjojë të njëjtin mesazh nga të gjitha nivelet e qeverisë amerikane, italiane, franceze, gjermane. Pra, nuk është në të vërtetë – ne jemi vetëm lajmëtarët e një politike kombëtare. Kështu që unë do ta inkurajoja Kosovën që të punojë ngushtë me partnerët e saj evropianë dhe amerikanë për të gjetur një mënyrë për të ecur përpara në një detyrim ligjor ekzistues që do të duhet të bëhet gjithsesi. Pra, sa më shpejt ta bëjmë atë së bashku, aq më efektivë mund të jemi në ngritjen e një rasti për integrimin e vazhdueshëm të Kosovës dhe njohjet shtesë për Kosovën”, shprehet zyrtari amerikan.

Përfundimisht, Escobar e inkurajoi Kosovën të vepronte në mënyrë proaktive për të përshpejtuar procesin e integrimit evropian dhe për të shtuar njohjet ndërkombëtare të shtetit të Kosovës./Telegrafi

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit