26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Erdogan pritet të vizitojë Spanjën dhe Italinë javën e ardhshme

- Advertisement -

Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë Spanjën më 12-13 qershor dhe Italinë më 14 qershor. Presidenti turk, vendi i të cilit nuk është anëtar i G7, do të jetë i ftuar special i kryeministres italiane Giorgia Meloni.

Në samitin e G7 në Bari të Italisë, presidenti Erdogan pritet të takohet me krerët e vendeve anëtare të grupit.

Në Samit do të marrin pjesë presidenti amerikan Joe Biden, kryeministri kanadez Justin Trudeau, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak, kancelari gjerman Olaf Scholz, presidenti francez Emmanuel Macron, kryeministri japonez Fumio Kishida, presidenti i Këshillit të BE-së Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

Papa Françesku dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, si dhe liderët e Afrikës së Jugut, Brazilit, Argjentinës, Indisë, Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe pritet të jenë në Bari.

Në 48 orët e mëparshme, në datat 12 dhe 13 qershor, Recep Tayyip Erdogan do të takohet me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez. Presidenti turk, sipas mediave turke, pritet të përcjellë falënderimet e tij për qeverinë spanjolle për njohjen e shtetit palestinez muajin e kaluar.

Në kontaktet e Tayyip Erdogan në Spanjë dhe Itali, Ankaraja i ka kushtuar rëndësi të veçantë blerjes së avionëve luftarakë të gjeneratës së pestë Eurofighter, të cilët prodhohen nga një konsorcium europian me pjesëmarrjen e Mbretërisë së Bashkuar, Italisë, Spanjës dhe Gjermanisë.

Shitja e avionit vendeve të treta kërkon miratimin e të katër këtyre vendeve. Ndërsa Spanja, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar kanë dhënë dritën jeshile për t’i shitur luftëtarët në Turqi, Gjermania ka bllokuar shitjen.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit