22.7 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Erdogan: Nëse nuk e marrim “Eurofighter” nga Evropa, do kërkojmë ndihmë nga aleatët jashtë NATO-s

- Advertisement -

Çështja e “Eurofighter”-it, i cili është prodhim i përbashkët i Britanisë, Gjermanisë, Italisë dhe Spanjës dhe të cilin Ankaraja e kërkon prej disa kohësh, është përmendur nga presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, gjatë kthimit të tij nga G7 në Itali.

Avionët specifikë përdoren nga forcat ajrore të vendeve të mësipërme, ndërkohë që është një bashkëpunim shumëkombësh i përbashkët në nivelin e prodhimit të tyre. Këtë herë ai la të hapur mundësinë për të kërkuar një rrugëdalje tjetër, qoftë edhe jashtë NATO-s.

Siç vlerësoi ai, Gjermania, e cila fillimisht kishte vendosur “bllokun” duket se po zbutet. Megjithatë, ai theksoi se edhe pse qasja themelore e Ankarasë është plotësimi i nevojave nga aleatët brenda NATO-s, nëse kjo nuk bëhet atëherë nuk jemi pa alternativa.

Më konkretisht, pyetjes nëse gjatë vizitës së tij është ngritur çështja e Eurofighter-it dhe nëse mund të kapërcehet fakti që Gjermania e ka bllokuar këtë, Recep Tayyip Erdogan u përgjigj:

“Ne e diskutuam këtë çështje me zotin Sanchez. Siç e dini, avionët stërvitor të Spanjës janë të rëndësishëm. Ata kanë mundësinë ose aftësinë të na japin këto avionë stërvitor. Por unë i thashë për mundësinë që të na ndihmojë në këtë çështje në pikën e kontaktit me Gjermaninë. Ai ka deklaruar se mund të ketë një takim të tillë në lidhje me Eurofighter. Por mbi të gjitha, Eurofighter është i rëndësishëm për ne për momentin. Gjermania tani është zbutur për këtë çështje. Ministrat tanë përkatës janë duke zhvilluar bisedimet e nevojshme me homologët e tyre dhe do ta bëjnë këtë. Qasja jonë bazë është e qartë: Ne dëshirojmë të plotësojmë nevojat tona kryesisht nga aleatët tanë të NATO-s. Megjithatë, nëse në fund të procesit ka një rezultat negativ, nuk jemi pa alternativa. KAAN-i ynë tani ka krahë. Në periudhat në vijim, pas fillimit të prodhimit masiv dhe përfshirjes së tij në arsenal, nuk do të kemi asnjë problem në këtë drejtim. Ka qenë një kohë kur kemi kaluar nëpër një proces të ngjashëm me dronët. Në atë kohë, ne nuk mund t’i merrnim ato nga aleatët tanë. Më pas ajo që ndodhi ishte që ne prodhonim dronët tanë me cilësinë më të lartë. Tani, shumë vende po trokasin në derën e Turqisë për t’i blerë ato.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit