10.5 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Erdogan deklarohet pas zgjedhjeve lokale në të cilat humbi qytetet kryesore

- Advertisement -

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, është deklaruar pas përfundimit të zgjedhjeve lokale, ku rezultatet preliminare e nxjerrin partinë opozitare si fituese në qytetet kryesore, përfshirë Stambollin edhe Ankaranë.

Erdogan nuk ka folur për rezultatin e partisë së tij, AK Parti, duke thekësaur se fitues në këto zgjedhje është demokracia.

“Vullneti i kombit manifestohet në kutinë e votimit, kombi flet zërin e tij përmes kutisë së votimit dhe mesazhin e tij ua përcjell politikanëve përmes kutisë së votimit. Kombi e përdori kutinë e votimit për t’i përcjellë mesazhet e tij, politikanët. Pavarësisht rezultateve, fitues i këtyre zgjedhjeve është demokracia jonë, vullneti kombëtar”, tha Erdogan raporton Anadolu.

Ai tha se 31 marsi është një pikë kthese për partinë.

“31 marsi nuk është fundi për ne, por në fakt një pikë kthese. Sot, të gjithë ata që votuan për AK Partinë dhe Aleancën Popullore, së bashku me ata që përdorën demokracinë e tyre. të drejtat dhe forcoi fuqinë e kutisë së votimit, fitoi”. tha ai.

“Fatkeqësisht, në provimin e zgjedhjeve vendore nuk morëm rezultatin që dëshironim dhe shpresonim”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit