18 C
New York
Sunday, June 16, 2024

Buy now

Erdogan: Bota do të përballet me konflikte të reja nëse Izraeli nuk ndalet në Gaza

- Advertisement -

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar se bota do të përballet me konflikte të reja nëse agresioni i Izraelit në Rripin e Gazës nuk ndalet.

“Ndërsa vendet perëndimore po mbështesin Netanyahun, është e pamundur të ndalet masakra në Palestinë. Unë po e them ashtu siç është, konflikte të reja presin botën tonë nëse zgjerimi sionist në Gaza vazhdon,” tha ai në një fjalim në Ankara të transmetuar nga TRT Haber .

Presidenti turk pranoi Norvegjinë, Spanjën dhe Irlandën që njoftuan synimin e tyre për të njohur Palestinën si shtet më 28 maj dhe përsëriti nevojën për të mbajtur përgjegjës kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për krimet e kryera në Rripin e Gazës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit