1.6 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

E akuzuar për mashtrim tatimor, Shakira paguan 7.5 milionë euro gjobë

Ylli kolumbian i popit Shakira ka arritur një marrëveshje me prokurorët spanjollë, për të zgjidhur një çështje mashtrimi fiskal, pikërisht kur gjyqi i saj ishte gati të fillonte.

Këngëtarja ka paguar një gjobë prej 7.5 milionë eurosh, ndërsa prokurorët donin ta burgosnin për tetë vjet dhe ta gjobisnin me 23.8 milionë euro nëse shpallej fajtore.

Ajo ishte përballur me akuza për mashtrim tatimor për 14.5 milionë euro (12.7 milionë £) në një gjykatë të Barcelonës.

Në një deklaratë të gjatë, ajo tha se fëmijët e saj “nuk duan të shohin nënën e tyre të sakrifikojë mirëqenien e saj personale në këtë luftë”.

Këngëtarja kishte refuzuar më parë një marrëveshje të ofruar nga prokurorët, në vend të kësaj kishte zgjedhur të shkonte në gjyq.

“Gjatë gjithë karrierës sime, gjithmonë jam përpjekur të bëj atë që është e drejtë dhe të jap një shembull pozitiv për të tjerët”, tha ajo.

“Fatkeqësisht, dhe pavarësisht këtyre përpjekjeve, autoritetet tatimore në Spanjë ndoqën një çështje kundër meje, ashtu siç kanë bërë kundër shumë sportistëve profesionistë dhe individëve të tjerë të profilit të lartë, duke u harxhuar atyre energjinë, kohën dhe qetësinë e atyre njerëzve për vite me radhë”, shtoi Shakira.

Ajo shtoi se duhet të “kalojë stresin dhe numrin emocional të disa viteve të fundit dhe të fokusohet në gjërat që do – fëmijët e dhe të gjitha mundësitë në karrierën”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit