25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Dyshohet për 20 mijë të vdekur nga përmbytjet në Libi

Rreth 20 mijë njerëz besohet të kenë vdekur pasi qeveritë e ndara të Libisë reagojnë ndaj pasojave të përmbytjeve shkatërruese që shkatërruan pjesën lindore të vendit pas shirave të rrëmbyeshëm që goditën zonën.

Gjithsej 5,300 njerëz janë konfirmuar të vdekur, 10,000 të zhdukur dhe më shumë se 7,000 të lënduar, sipas zëdhënësit të shërbimit të ambulancës, Osama Ali.

Megjithatë, një numër i saktë ishte i vështirë për t’u gjurmuar duke pasur parasysh shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga reshjet nga stuhia mesdhetare Daniel, raporton Upi.

“Situata është shumë e rëndë dhe befasuese për qytetin e Derna”, tha kryebashkiaku Abdel Moneim Al-Ghaithi. “Ne nuk ishim në gjendje ta përballonim atë me aftësitë tona që i paraprinë stuhisë dhe përroit.”

Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi se ka nxjerrë 3,460 trupa nga përmbytjet.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit