0.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Dy gazetarë të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Dy gazetarë janë vrarë në Gaza në një sulm ajror izraelit gjatë natës, tha grupi palestinez për lirinë e shtypit MADA.

Grupi bëri të ditur se Sari Mansour dhe Hassouneh Salim po punonin në kampin e refugjatëve Bureij në Gaza qendrore kur u goditën, raporton Al Jazeera.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) raportoi të shtunën se numri i përgjithshëm i gazetarëve që kanë vdekur që nga fillimi i luftës është 42.

Me dy vdekje të tjera, gazetarët në luftë përfshijnë 39 palestinezë, katër izraelitë dhe një libanez.

Kjo luftë ka lënë më shumë gazetarë të vrarë në muajin e saj të parë se çdo konflikt tjetër që kur CPJ filloi për herë të parë mbledhjen e statistikave për gazetarët që mbulonin konfliktin në 1992.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit