11.2 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

Dugolli: Presioni ndërkombëtar po bëhet me qëllim të zbehjes së vendimit të BQK-së

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli ka folur lidhur me seancën e jashtëzakonshme të Kshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën dhe për çështjen e dinarit, përkatësisht kërkesat e ndërkombëtarëve lidhur me këtë çështje.

Deputeti nga LVV, Enver Dugolli ka thënë se presioni që po i bëhet Kosovës ka për qëllim “zbehjen e vendimit të BQK-së” dhe si i tillë po bëhet në mënyrë të gabuar sepse BQK është institucion i pavarur.

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë ka kërkuar një afat prej katër muajsh kohë si fushatë sensibilizuese ndërsa Rregullorja e re e BQK-së tash e 9 ditë ka hy në fuqi.

Deputeti Dugolli ka thënë se Rregullorja e re e BQK-së, është e ligjshme, është e drejtë dhe si e tillë është e nevojshme.

“Askush nuk po e konteston rregulloren”, sepse ajo nuk prodhon efekte të jashtëligjshmit por rregullon tregun “ajo pamundëson shpëlarjen e parasë”,  ka thënë Dugolli në “Five” në RTV Dukagjini.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit