16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Draftstatuti i Asociacionit në Kushtetuese, Martens: Lëvizje e jashtëzakonshme në minutat e fundit për në KiE

- Advertisement -

Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një draftstatut lidhur me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, bazuar në propozimin e fondacionit gjerman “Friedrich Ebert”.

njëjti draftstatut, do të dorëzohet në Gjykatën Kushtetuese për shqyrtim deri në fund të këtij muaji.

Gazetari gjerman i “Frankurter Algemeine Zeitung”, Michael Martens këtë e ka quajtur lëvizje të jashtëzakonshme të minutës së fundit lidhur me aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës.

“Lëvizje e jashtëzakonshme e minutës së fundit në Kosovë lidhur me anëtarësimin në Këshill të Evropës”, shkruan Martens.

Ai thekson se “Friedrich Ebert Stiftung” është “themeli” i SPD-së (Partia Social Demokrate), të afërt me kancelarin Olaf Scholz dhe njerëzve të tij, disa prej të cilëve deri më tani hezitonin për këtë çështje.

“Por nëse fondacioni juaj prodhon ide të mira…”, shkruan Martensi.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit