0.8 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Djathë i bardhë i pjekur në furrë – receta e veçantë që shoqëron çdo gatim

Një nga ushqimet e pandashme të kuzhinës shqiptare është djathi i bardhë.

Një shoqërues perfekt i çdo vakti.

Djathi i bardhë eshtë një nga mrekullitë e kuzhinës mesdhetare dhe veçanërisht djathi shqiptar që është i famshëm për shijen e tij fantastike.

Shija e djathit të pjekur është një nga shijet më të mira të kuzhinës.

Në këtë recetë, AgroWeb.org ju sugjeron ta ktheni djathin në një gatim të vërtetë e plot shije.

Ndiqeni recetën hap pas hapi si më poshtë.

Përbërësit

  • 200 gr djathë i bardhë
  • 20 gr ullinj pa bërthamë
  • 2 domate
  • 1 kokërr qepë e kuqe
  • vaj ulliri
  • rigon
  • kripë

Përgatitja

AgroWeb.org ju udhëzon të ndizni furrën në temperaturën 180 gradë dhe vazhdoni më pas me përgatitjen e perimeve.

Lajini domatet dhe pritini në feta të holla rrethore.

Më pas qëroni qepën dhe prijeni në feta të holla.

Në një enë shtoni domatet qepët, ullinjtë, pak vaj ulliri dhe pak kripë.

Trazojini mirë dhe bëni gati tavën.

Në një tavë të vogël filloni të shtroni copat e domates dhe qepës.

Vendosni në qendër një copë të madhe djathi  apo disa copa të vogla, por të trasha duke mbuluar kështu pjesën më të madhe të tavës.

Hidhni në anë të tavës ullinjtë dhe spërkasni me pak vaj ulliri djathin.

Përfundojeni gatimin duke i shtuar edhe pak rigon.

Futeni në furrë dhe lëreni të piqet në temperaturën 180 gradë për rreth 1 orë.

AgroWeb.org ju këshillon të vendosni gjithnjë një shtresë domate apo një perime tjetër gjithnjë para së të vendosni të piqni djathin.

Domtatet do t’ju ndihmojnë të evitoni kontaktin direkt me tavën të djathit dhe djegien e tij./AgroWeb.org/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit