-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Dieta me vezë të ziera: Humbni 12 kilogramë për 2 javë

Shumë ekspertë dhe nutricionistë shëndetësor po e rekomandojnë këtë dietë. Përmes saj, nëse ndiqet rregullisht për 2 javë, ju mund të humbni 12 kilogramë.

Obeziteti është një nga shkaktarët kryesor të vdekjeve.. Obeziteti është e lidhur me rritjen e rrezikut për sëmundje të shumta si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe disa lloje të kancerit, transmeton lajmi.net.

Shumë njerëz bëjnë përpjekje serioze për të humbur peshë. Është pothuajse e pamundur të humbësh peshën pa e reduktuar marrjen e kalorive, ani pse as kjo nuk duhet të jetë rigoroze.

Një dietë e shëndetshme do të thotë se duhet të konsumoni shumë perime dhe fruta të freskëta, kokrra dhe fasule, por për të zvogëluar marrjen e kalorive, zvogëloni desertet me kalori, ushqimet e shpejta, pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat.

Për të ngrënë të shëndetshëm dhe për të humbur peshë në të njëjtën kohë, hidhni një sy këtij plani dietal 2-javor.

Sot ne do t’ju zbulojmë një dietë për humbjen e peshës ku përmes saj, ju mund të digjni 10 kilogram në vetëm dy javë. Përbërësit kryesorë janë vezët.

Ja procedura që duhet ndjekur:

Java e parë:

Çfarë duhet ngrënë?

E hënë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe një frut

Dreka: dy feta bukë vere dhe fruta

Darka: Pulë të gatuar dhe sallatë

E martë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: pulë të gatuar dhe sallatë jeshile

Darka: portokall, sallatë dhe dy vezë të ziera

E mërkurë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: një domate, një fetë bukë vere dhe djathë me yndyrë të ulët

Darka: pule të gatuar dhe sallatë

E enjte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: fruta

Darka: pulë e pjekur

E premte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera

Dreka: dy vezë të ziera dhe perime të ziera

Darka: peshk i pjekur në skarë dhe sallatë

E shtunë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera

Dreka: fruta

Darka: pule me salcë dhe sallatë

E diel:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: sallatë domateje dhe perime të ziera me pulë

Darka: perime të ziera.

Java e dytë:

Çfarë duhet ngrënë?

E hënë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera

Dreka: sallatë dhe pulë

Darka: portokalli, sallatë dhe dy vezë të ziera

E martë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera

Dreka: dy vezë të ziera dhe perime të ziera

Darka: sallatë dhe peshk i pjekur në skarë

E mërkurë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: pulë e gatuar dhe sallatë

Darka: portokalli, sallatë dhe dy vezë të ziera

E enjte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: perime të ziera, dy vezë të ziera dhe djathë me yndyrë të ulët

Darka: pule me salcë dhe sallatë

E premte:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: sallatë tuna

Darka: dy vezë të ziera dhe sallatë

E shtunë:

Mëngjesi: dy vezë të ziera dhe fruta

Dreka: pulë e gatuar dhe sallatë

Darka: fruta

E diel:

Mëngjesi: dy vezë të ziera

Dreka dhe darka: perime të ziera dhe pulë e pjekur.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit