11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Dhimbjet në shpinë, çfarë duhet të dini

- Advertisement -

Shiatiku ose dhimbje të nervit shiatik është emri për dhimbjen që shfaqet përgjatë nervit që kalon nëpër pjesën e poshtme të shpinës, përmes ijëve, vitheve dhe poshtë këmbëve.

Dhimbja e nervit shiatik mund të jetë shumë e pakëndshme dhe e shoqëruar me simptoma të tjera dhe mund të lehtësohet me disa ushtrime, kompresa ose medikamente.

Kur shfaqet dhimbjet e nervit shiatik?

Shiatiku mund të shfaqet kur ka presion në një pjesë të caktuar të nervit shiatik, pra në një hernie diskale, si dhe në dëmtime të shtyllës kurrizore. Ky është nervi më i gjatë dhe më i trashë në trup dhe përmban pesë nerva më të vegjël përgjatë trupit. Po kështu, dhimbjet e nervit shiatik mund të shfaqen gjatë shtatzënisë, si dhe te personat obezë që bëjnë punë të ulur ose te personat që kanë diabet dhe osteoartrit.

Si të njohim dhimbjet e nervit shiatik?

Simptoma kryesore e dhimbjes së nervit shiatik është dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës ose mollaqe. Dhimbja mund të jetë e mprehtë, por edhe e lehtë, në varësi të ashpërsisë së gjendjes. Herë pas here mund të ketë ndjesi shpimi gjilpërash dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, dobësi muskulore dhe simptomat mund të përkeqësohen me qëndrim të zgjatur ulur ose në këmbë dhe kollitje dhe teshtitje. Në dhimbje të nervit shiatik, zakonisht preket vetëm njëra anë e trupit, ndërsa dhimbja mund të jetë konstante ose e përsëritur.

Si diagnostikohet dhimbjet e nervit shiatik?

Dhimbja e nervit shiatik mund të diagnostikohet nga mjeku me teste të thjeshta të ecjes në gishta dhe thembra, ku mjeku mund të shohë pozicionin e shtyllës kurrizore dhe problemet e mundshme. Ngritja e këmbëve në një pozicion shtrirë dhe vlerësimi i saktë se kur shfaqet dhimbja mund të ndihmojë gjithashtu në diagnozën. Për të vendosur një diagnozë të saktë, në disa raste do të jetë i nevojshëm kryerja e rezonancës magnetike, radiografisë ose elektromiografisë, e cila ekzaminon përçueshmërinë nervore dhe konfirmon nivelin e lezionit, raporton KP.

Si të lehtësoni dhimbjet e nervit shiatik?

Ka disa gjëra që mund të ndihmojnë me lehtësimin e menjëhershëm të dhimbjes:

⦁ Kompresa të ftohta ose të ngrohta që mbahen në vendin e dhimbjes për rreth 20 minuta (është gjithmonë e rëndësishme që kompresa të mos jetë shumë e nxehtë dhe të ketë një mbrojtje midis trupit dhe kompresës, si p.sh. një peshqir)

⦁ Ndonjëherë do të ndihmojë të pushoni dhe të pushoni dhe të shmangni aktivitetet që shkaktojnë dhimbje

⦁ Medikamente si aspirina apo ibuprofeni

⦁ Ushtrime të caktuara

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit