9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Dëshmitari kishte gënjyer, i dënuari për vrasjen e një gruaje lirohet pas 37 vjetësh burg

- Advertisement -

Një burrë nga Filadelfia u lirua nga burgu 37 vjet pasi u dënua për vrasjen e një gruaje. Një gjykatë federale zbuloi se akuza, e mohuar gjithashtu nga i dënuari Willie Stokes, nuk ishte e vërtetë.

Prokurorët fshehën provat e dëshmisë së rreme të ofruar nga një dëshmitar kyç . Sipas avokatit të Stokes, policia e Filadelfias dyshohet se i ofroi dëshmitarit seks dhe drogë në këmbim.

Lirimi i Stokes vjen pasi Gjykata e Qarkut për Distriktin Lindor të Pensilvanisë hodhi poshtë dënimin e tij për vrasje. Gjykata urdhëroi që Stokes të gjykohej përsëri brenda 120 ditësh ose të lirohej.

Avokati Michael Diamondstein shpjegoi se Stokes pritet të dalë në gjykatë më 27 janar, kur zyra e prokurorit të rrethit ka të ngjarë të njoftojë vendimin e tij përfundimtar për të pushuar çështjen ose për ta rigjykuar atë.

“Ai mori frymë për herë të parë si njeri i lirë në gati 40 vjet dhe është shumë i lumtur”, tha ai.

Prokurori i qarkut të Filadelfias, Larry Krasner, pranoi se çështja ishte pjesë e praktikave të shfrenuara të policisë dhe prokurorisë “gjatë viteve 1980 dhe 1990, dhe të cilat fatkeqësisht vazhdojnë në shumë juridiksione sot”.

Me kalimin e viteve, burri ka paraqitur kërkesa dhe apele të shumta për prishjen e dënimit të tij, gjithmonë të refuzuara në bazë procedurale.

Ai u akuzua nga dëshmitari kryesor Franklin Lee, i cili e kishte akuzuar për vrasje.

Lee shpjegoi se në vitin 1984 ishte në burg për vrasje dhe përdhunim, kur dy detektivë të vrasjeve i ofruan “seks, drogë dhe një marrëveshje” për të ulur dënimin e tij nëse ai e inkuadronte Stokes.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit