31.7 C
New York
Tuesday, June 25, 2024

Buy now

Deputeti gjerman e quan “strategjikisht gabim” kushtëzimin e Kosovës në KiE me Asociacionin

- Advertisement -

Reinhard Bütikofer, deputet në Bundestagun gjerman njëherit edhe bashkëpartiak i Ministres së Jashtme, Annalena Baerbock, e ka vlerësuar për “strategjikisht të gabuar” kushtëzimin e anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës me miratimin e draft-Statutit të Asociacionit dhe dërgimin e tekstit për rishikim kushtetues.

“Më vjen shumë keq për qeverinë time gjermane, në të cilën Ministrja e Jashtme, Ana Baerbock, që është nga partia ime, mori këtë vendim strategjikisht të gabuar për të frustruar dëshirën e Kosovës për të ecur përpara me integrimin hap pas hapi në institucionet evropiane. Gabim i keq!”, ka shkruar eurodeputeti gjerman, në platformën “X”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit