1.8 C
New York
Wednesday, December 6, 2023

Buy now

Delet hëngrën 100 kilogramët marihuanë të fermerit: Pashë që po silleshin çuditërisht

Një tufë delesh duke kullotur në fushën gjysmë të zhytur të Thesalisë në Greqi “sulmoi” një serë ku kultivohej kanabis mjekësor dhe hëngri rreth 100 kg, thonë raportet.

Ngjarja ka ndodhur në afërsi të qytetit Almyros në Magnezi dhe sipas dëshmitarëve, delja ka bërë “sjellje të çuditshme” pasi është ushqyer me kanabis, transmeton Demokracia.

Ndërsa delet zhvilluan sjellje të çuditshme, bariu e kuptoi pak pasi kulloste se kishte ngrënë një pjesë të madhe të kanabisit.

Pronari i serrës pa që prodhimi i tij, i cili tashmë ishte dëmtuar rëndë nga stuhia Daniel, tani po gëlltitet nga delet që përpiqeshin të gjenin bar të freskët për shkak të përmbytjeve.

“Nuk e di nëse të qesh apo të qaj. Patëm një valë të nxehti dhe humbëm shumë prodhim. Kemi pasur përmbytje, kemi humbur pothuajse gjithçka. Dhe tani tufa hyri në serë dhe hëngri atë që kishte mbetur. Nuk di çfarë të them, sinqerisht”, tha ai për TheNewspaper.gr.

Investimet në kanabisin farmaceutik në Greqi janë rritur vitet e fundit.

Në janar 2023, bima e parë e kanabisit mjekësor në Greqi u inaugurua në Examilia, pranë Korintit.

Dele dhe bagëti të tjera ngordhën nga përmbytjet

Delet, si shumë kafshë të tjera, janë zhdukur pas përmbytjeve vdekjeprurëse të fundit në Greqinë qendrore.

Më shumë se 100,000 kafshë u vranë në përmbytjet që prekën Thesalinë dhe pjesë të Greqisë qendrore, dhe kryetari i bashkisë së Tyrnavos, Yiannis Kokouras, vëren se “nëse nuk ka ndihmë urgjente në ushqimin e kafshëve, atëherë bagëtia që i mbijetoi fatkeqësisë do të ngordh nga uria.”

Përmbytjet i dhanë një goditje të madhe prodhimit blegtoral dhe bujqësor jo vetëm në rajon, por edhe në të gjithë vendin.

Vlerësohet se pothuajse 70% e prodhimit të pambukut në Thesali të Greqisë është dëmtuar. Fermerët në shpatet e malit Pelion, që ka pamje nga fusha e Thesalisë, thonë se po përballen me dëme miliona eurosh në të mbjellat e tyre të mollëve nga përmbytjet, raporton Greekreporter./Demokracia/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit