22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Dëgjoni tingujt e Toyota Supra me motorin Judd V10

- Advertisement -

Edhe nëse nuk ju pëlqen akordimi i veturave, aty-këtu shfaqet një projekt që e bën të lehtë, të paktën për pak kohë, të ndryshoni mendje. Një e tillë është sigurisht Toyota Supra ose siç e quan Ryan Tuerck Formula Supra.

Pasi të dëgjoni tingujt e kësaj Supra dhe të shikoni videon e matjes së saj të parë të fuqisë në një dinamometër, do ta keni të qartë se një emër i tillë është plotësisht i justifikuar.

Projekti i mahnitshëm i akordimit të Ryan Tuerck u zbulua në panairin e veturave SEMA dhe tani një motor i fuqishëm V10 nën ngarkesë të plotë mund të dëgjohet për herë të parë.

https://youtube.com/watch?v=O4LWjLorokE%3Fstart%3D1%26feature%3Doembed

Siç shihet, motori arrin mbi 10.000 rpm gjatë matjes në “rollers”, dhe është matur se ka 640 kuaj/fuqi në rrota, që do të thotë se prodhon mbi 700 hp në bosht me gunga.

Nëse tingulli i këtij Supre ju kujton veturat e vjetra F1, nuk është rastësi. Gjegjësisht, ky motor Judd V10 është produkt i Engine Developments, i themeluar nga John Judd dhe Sir Jack Brabham në vitet 1970.

Tuerck është duke përgatitur një Formula Supra për të konkurruar në konkursin e Formula Drift, dhe megjithëse ka mbetur pak nga origjinali nga Supra, kjo është arsyeja pse ai është një nga projektet më interesante të akordimit që kemi parë këtë vit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit