23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

CNN: Asetet e ShBA-së janë në rajon, mund të ndihmojnë në mbrojtje kundër sulmeve të Iranit

- Advertisement -

Grupi sulmues i transportuesit Dwight D. Eisenhower mbetet i stacionuar në zonë pas raportimeve se Irani ka nisur sulme me dronë drejt Izraelit, raporton CNN.

Grupi i goditjes përfshin 6000 marinarë, kryqëzorin me raketa të drejtuara të klasit Ticonderoga USS Philippine Sea (CG 58) dhe shkatërruesit e raketave të drejtuara të klasit Arleigh Burke USS Mason (DDG 87) dhe USS Gravely (DDG 107).

Të pajisur me aftësinë për të kapur raketa, këta shkatërrues kanë një histori të neutralizimit të suksesshëm të lëshimeve nga përfaqësuesit iranianë.

Për më tepër, grupi i goditjes përfshin Carrier Air Wing Three, i përbërë nga nëntë skuadrone, duke përfshirë katër të dedikuara për misionet luftarake goditëse.

  1. Burimi: CNN

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit