22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

City dhe Barcelona gati drejt një marrëveshje tjetër futbollistësh mes klubeve

- Advertisement -

Manchester City është i hapur për të shkëmbyer Aymeric Laporte me mesfushorin e Barcelonës, Frenkie de Jong, sipas raportimeve në Spanjë.

Laporte, 27 vjeç, është bërë një anëtar kyç i linjës mbrojtëse të Pep Guardiolës përsëri këtë sezon, pasi nuk ishte i preferuari i mbrojtjes sezonin e kaluar.

Si rezultat, Barca mendohet se e ka identifikuar mbrojtësin spanjoll si një nga objektivat e tyre kryesore të transferimit në janar, duke planifikuar një sulm të dytë në City vetëm një javë pasi nënshkroi Ferran Torres nga Etihad.

Pavarësisht formës së tij solide këtë sezon, ‘El Nacional’ po raporton se klubi i Premier Ligës do të jetë i përgatitur të diskutojë lëvizjen e Laporte në Katalonjë në një marrëveshje të mundshme shkëmbimi me De Jong.

Guardiola thuhet se është një admirues i madh i këtij të fundit, i cili ka bërë 115 paraqitje për Barçën që kur u bashkua nga Ajax në vitin 2019.

Barça nuk ka gjasa të jetë në gjendje të përballojë një marrëveshje të drejtpërdrejtë për Laporte, duke pasur parasysh krizën e tyre financiare dhe duke paguar tarifën e saj prej 55 milionë funtesh për Torres, pavarësisht se do të paguhet në katër rata.

Përfshirja e De Jong në një marrëveshje të mundshme shkëmbimi mund ta tundojë Cityn të bëjë biznes me ta për herë të dytë këtë muaj, megjithatë vetë lojtari mund të mos jetë i hapur për lëvizje.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit