33 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Cilat vetura janë më të lira për t’u mirëmbajtur për shoferët amerikanë?

- Advertisement -

Consumer Reports hodhi një vështrim më të afërt në kostot e mirëmbajtjes së veturave të shoferëve amerikanë.

Në anketën vjetore, pyeti pronarët për kostot që ata kanë për mirëmbajtjen dhe riparimet, transmeton Telegrafi.

Në fillim, çmimi ishte i ulët për shumicën e markave të veturave. Në këtë rast, garancitë e veturave të reja shpesh mbulojnë shumë riparime, dhe gjithashtu duhen disa vite para se veturat e reja të kenë nevojë për shërbimin e tyre të parë madhor.

Analiza tregon se kostot rriten në qiell vetëm pas disa vitesh kur mbarojnë periudhat e garancisë dhe të mirëmbajtjes falas. Por ka edhe dallime të mëdha midis markave të ndryshme.

Sipas hulumtimit, deri tani më e lira për t’u mirëmbajtur për pesë dhe dhjetë vjet pas blerjes është Tesla, dhe më e shtrenjta është Land Rover.

“Dallimi në mirëmbajtjen e veturave është mijëra dollarë për një periudhë 10-vjeçare. Për më tepër, veturat e shtrenjta luksoze shpesh janë mjaft të shtrenjta për t’u mirëmbajtur”, tha Steven Elek, drejtor i analizës së të dhënave në Consumer Reports.

Këtu janë dhjetë markat, veturat e të cilave janë më të lirat për t’u mirëmbajtur në SHBA:

Tesla

Buick

Toyota

Lincoln

Ford

Chevrolet

Hyundai

Nissan

Mazda

Honda.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit