18 C
New York
Sunday, June 16, 2024

Buy now

Çiftet që pinë bashkë jetojnë më gjatë

- Advertisement -

Një studim i ri ka zbuluar që çiftet që shijojnë një pije bashkë jetojnë më gjatë. Çiftet që pinin herë pas here bashkë jetuan më shumë se çiftet ku njëri pinte e tjetri jo.

Një teori e quajtur “partneriteti i pirjes”, ku çiftet që kanë modele të ngjashme të përdorimit të alkoolit priren të kenë më pak konflikte dhe martesa më të gjata ishte frymëzimi pas studimit.

Një ekip nga Universiteti i Miçiganit u përpoq të zbulonte se çfarë efekti kishte pirja në shëndet e jo në suksesin e martesës. Ata u befasuan kur zbuluan se për sa i përket shëndetit, nëse të dy çiftet do të pinin, do të jetonin më gjatë.

Kira Birditt, një profesoreshë kërkimore në Institutin U-M për Kërkime Sociale tha: “Sjelljet që janë të mira për martesën nuk janë domosdoshmërisht të mira për shëndetin. Qëllimi i këtij studimi ishte shikimi i përdorimit të alkoolit te çiftet në Studimin e Shëndetit dhe të Pensionit dhe implikimet për vdekshmërinë.

Dhe ne zbuluam se çiftet që kishin pirë alkool bashkë në tre muajt e fundit, jetuan më gjatë se çiftet e tjera që nuk pinin ose kishin modele të ndryshme të pirjes në të cilat njëri pinte dhe tjetri jo.”

Por studimi i botuar në revistën The Gerontologist paralajmëroi se ishte kundër pirjes. Për shkak të përkufizimit të gjerë të pijes, ata thonë se rezultatet mund të jenë një reflektim i përputhshmërisë midis partnerëve në stilin e tyre të jetesës, intimitetin dhe kënaqësinë e marrëdhënieve.

Birditt shtoi: “Ne kemi gjetur në studime të tjera se çiftet që pinë së bashku priren të kenë cilësi më të mirë të marrëdhënieve dhe kjo mund të jetë për shkak se rrit intimitetin. Ne nuk e dimë pse pirja nga të dy partnerët shoqërohet me mbijetesë më të mirë.

Mendoj se përdorimi i teknikave të tjera që ne përdorim në studimet tona për sa i përket përvojave të përditshme dhe pyetësorëve të vlerësimit momental ekologjik, mund të arrihet për të kuptuar, për shembull, fokusimin te çiftet që pinë alkool bashkë. Si është përditshmëria e tyre? A pinë bashkë?

Çfarë bëjnë kur janë duke pirë? Ka gjithashtu pak informacion në lidhje me proceset e përditshme ndërpersonale që përbëjnë këto lidhje.

Kërkimet e ardhshme duhet të vlerësojnë implikimet e modeleve të të pirit në çift për cilësinë e përditshme martesore dhe rezultatet e përditshme të shëndetit fizik.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit