22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Britania vlerëson angazhimin e ushtarëve të Kosovës në stërvitjen e kolegëve ukrainas

- Advertisement -

Një kontingjent i ushtarëve të FSK-së, mbrëmë është nisur për në Britani të Madhe për të mbështetur operacionin INTERFLEX.

Kështu ka njoftuar misioni i MB-së në Kosovë përmes një postimi në X.

Aty thuhet po ashtu se “Kosova ka mbështetur dhe demonstruar solidaritet me Ukrainën dhe popullin ukrainas që nga fillimi i luftës”.

Ambasada britanike thotë se operacioni INTERFLEX zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar dhe ka për qëllim stërvitjen e trupave të ushtrisë ukrainase.

“Ministria e Mbrojtjes dhe FSK-ja kanë ofruar gatishmëri për angazhimin e instruktorëve për të ndihmuar në procesin stërvitor të Ushtrisë së Ukrainës në kuadër të këtij operacioni”, u tha në njoftimin e kësaj ambasade.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit