29.8 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Brest shkruan historinë, kualifikohet për herët të parë në Champions League

- Advertisement -

Kampionati francez uli këtë të diel siparin për sezonin 2023-2024, duke dhënë dhe verdiktet e fundit. Në fakt, kishim mbetur pak gjëra për t’u vendosur në javën e 28-të. Kampionët në fuqi të PSG fituan 0 me 2 në fushën e Metz, me gola të Soler dhe Kang-In Lee.

Fitorja 3-0 në fushën e Toulosue e çon Brestin në fazën e grupeve të Champions si vend i tretë. Lille barazoi 2-2 me Nice dhe rrëshqet në vendin e katërt, që i jep mundësi të luajë në kualifikueset e Champions. Nice, që renditet e pesta, do të luajë në fazën e grupeve të Europa League-s, Lens në Conference League.

Bie zyrtarisht një kategori më poshtë Metz, ndërsa Lorient, me fitoren 5-0 ndaj Clermont, do të luajë në play out për të siguruar qëndrimin në Ligue 1, ndërsa këta të fundit i bashkohen Metz, në Ligue 2.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit