13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Borrell shpreh shqetësimin për sulmin e planifikuar izraelit në Rafah

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell Fontelles, ka thënë se raportet për një sulm të pritshëm izraelit në Rafah janë “alarmante”, pasi shqetësimi rritet rreth numrit të lartë që një inkursion izraelit mund të shkaktojë mbi civilët.

“1.4 milion palestinezë janë aktualisht në Rafah pa vend të sigurt për të shkuar, duke u përballur me urinë”, tha Borrell në një postim në mediat sociale.

“Raportet për një ofensivë ushtarake izraelite në Rafah janë alarmante. Do të kishte pasoja katastrofike duke përkeqësuar situatën tashmë të rëndë humanitare dhe numrin e padurueshëm të civilëve”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit