3.8 C
New York
E hënë, 20 Mars, 2023

Buy now

BMW hap konkursin për zhvillimin e video-lojërave për ekranin e saj të lakuar

Vitin e kaluar, BMW njoftoi se do të sjellë video-lojëra në makinat e saj.

Prodhuesi i automjeteve bashkëpunoi me AirConsole për të sjellë platformën e tij të lojërave në ekranin e saj të lakuar.

Kështu, të dyja kompanitë tani po hapin një konkurs për të zhvilluar lojëra të përshtatura për përvojën në makinë.

Zhvilluesit e lojërave mund të vizitojnë faqen zyrtare të konkursit për të paraqitur idetë e tyre në formën e një “pitch deck”.

Konkursi është i hapur deri më 8 qershor, por afati i regjistrimit është 2 qershori.

BMW Group dhe AirConsole po u kërkojnë zhvilluesve të krijojnë një përvojë imponuese të lojës në çdo zhanër, të krijuar për lojëra në makinë, të qasshme për një audiencë të rastësishme dhe duke përdorur në mënyrë krijuese smartphone si kontrollues i lojës, raporton Motor 1, transmeton Telegrafi.

Pasi të mbyllet konkursi, BMW dhe AirConsole do të shpallin katër fitues më 10 korrik.

Të katër fituesit do të marrin 5,000 euro për të zhvilluar një prototip që pritet të dalë ditën e 9 tetorit.

AirConsole do të financojë plotësisht prototipet premtuese që do të përfshihen në platforma AirConsole dhe brenda automjeteve BMW, të cilat do të prezantohen me 6 nëntor.

Fituesit do të ftohen gjithashtu në selinë e BMW Group në Mynih.

Prodhuesit e automjeteve janë në kërkim të mënyrave për t’i mbajtur pasagjerët të argëtuar në epokën e veturave elektrike, ndërsa klientët kalojnë kohë duke karikuar automjetet e tyre.

Kjo ka bërë që kompanitë të sjellin shërbime transmetimi, video-lojëra dhe më shumë në ekranet e makinave.

Tesla prezantoi Passenger Play disa vite më parë, i cili i lejoi pasagjerët të luanin video-lojëra përmes sistemit të info-argëtimit të makinës.

te ngjashme

105,454FansLike
12,000FollowersFollow
3FollowersFollow
- Advertisement -

te fundit