28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Blinken: ShBA do i përdorë asetet ruse të sekuestruara për rindërtimin e Ukrainës

- Advertisement -

Shtetet e Bashkuara po synojnë që asetet ruse të sekuestruara, të përdoren për të siguruar fonde për rindërtimin e Ukrainës.

Njoftimin për këtë e dha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

“Kongresi ynë na ka dhënë fuqinë për të kapur asetet ruse në Shtetet e Bashkuara. Ne synojmë ta përdorim atë”, tha ai gjatë një fjalimi në Institutin Politeknik Igor Sikorsky Kyiv në Ukrainë.

“Atë që Putini shkatërroi, Rusia duhet dhe duhet të paguajë për ta rindërtuar”, shtoi Blinken, raporton CNN.

Sekretari amerikan, tha se ShBA po punon me vendet e tjera të G7 për të bërë të njëjtën gjë me “asetet sovrane të palëvizshme të Rusisë”.

“G7 mund të zhbllokojë miliarda dollarë dhe t’i dërgojë një mesazh të fuqishëm Putinit se koha nuk është në anën e tij”, tha Blinken.

Vërejtjet e Blinken vijnë pas një takimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, në të cilin Blinken përsëriti “angazhimin e ShBA-së për rimëkëmbjen e Ukrainës”, sipas një zëdhënësi të Departamentit të Shtetit, Matthew Miller.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit