1.1 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Blinken pranon mosmarrëveshjet brenda Departamentit të Shtetit për luftën Izrael-Hamas

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken pranoi mosmarrëveshjet brenda Departamentit të Shtetit mbi qasjen e administratës Biden ndaj luftës Izrael-Hamas në një email drejtuar stafit të hënën.

Mesazhi i tij për personelin, dërguar pas udhëtimeve të tij të fundit, vjen mes zemërimit dhe mospajtimit në rritje jo vetëm nga stafi në Departamentin e Shtetit, por edhe brenda administratës më të gjerë të Biden.

CNN raportoi javën e kaluar se qindra personel në Agjencinë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar nënshkruan një letër të hapur duke bërë thirrje për një armëpushim dhe ka raporte për një “memo të mospajtimit” brenda Departamentit të Shtetit.

Muajin e kaluar, një zyrtar i Departamentit të Shtetit dha dorëheqjen publikisht në shenjë proteste ndaj politikës së administratës për luftën Izrael-Hamas.

“Unë e di se për shumë prej jush, vuajtjet e shkaktuara nga kjo krizë po marrin një taksë të thellë personale,” shkroi Blinken në emailin e tij të hënën, i cili u pa nga CNN.

Diplomati i lartë amerikan vuri në dukje se “disa njerëz në Departamentin mund të mos pajtohen me qasjet që ne po marrim ose të kenë pikëpamje se çfarë mund të bëjmë më mirë”.

Kreu i Departamentit të Shtetit më pas vuri në dukje se janë organizuar forume në Uashington, DC, në mënyrë që punonjësit të mund të japin komente.

“Ne po dëgjojmë: ajo që ju ndani është informimi i politikës dhe mesazheve tona,” tha ai.

Në emailin e tij, Blinken dha një përmbledhje të udhëtimit të tij në Lindjen e Mesme dhe Azi javën e kaluar, duke thënë se “objektivi kryesor i SHBA-së mbetet i njëjtë: ta mbyllin këtë konflikt të tmerrshëm sa më shpejt të jetë e mundur, duke qëndruar pranë të drejtës së Izraelit. dhe detyrimi, në përputhje të plotë me të drejtën ndërkombëtare humanitare, për të siguruar që një sulm terrorist si 7 tetori të mos ndodhë më kurrë.”

Ai përsëriti se “shumë civilë palestinezë kanë vdekur” dhe “shumë më tepër mund dhe duhet bërë për të reduktuar vuajtjet e tyre”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit