22.7 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Biskotat e çokollatat po shkaktojnë obezitetin tek fëmijët

- Advertisement -

Fëmijëve u duhet lejuar vetëm dy gjëra me kalori të ulët në ditë, për t’i ndaluar ata të bëhen të trashë, thotë një raport i ri studimi.

Në vend të trajtimeve të tilla si pako çokollate dhe biskotave, fëmijët nën 11 vjeçar duhet kufizuar ato në dy gjësende të shëndetshme prej jo më shumë se 100 kalori për secilën, njofton Klan Kosova.

Udhëzimi – nga Shëndeti Publik i Anglisë – paralajmëron se fëmijët po hanë tre herë më shumë sheqer, me gjysmën që vjen nga ushqime të padëmshme dhe pije me sheqer.

Në raport thuhet se fëmija mesatarisht ha gati 400 biskota në vit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit