14.7 C
New York
Tuesday, September 26, 2023

Buy now

Biftek në piper

Një pjatë e mrekullueshme, që të gjithë do ta pëlqejnë, edhe nëse nuk e kanë provuar më parë.

Përbërësit:

– 0,500 g biftek viçi,
– 0,010 g mustardë (senf),
– 0,020 g piper të gjelbër,
– 0,020 l verë të bardhë,
– 0,050 g gjalpë,
– 0,100 g krem të rrahur për zierje,
– 0,200 g bizele,
– 0,050 thelpinj hudhre,
– 0,100 g qepë,
– 0,100 g portokall,
– 0,020 g xhenxhefil.

Përgatitja:

Fërgojeni biftekun nga të dy anët, para se të përfundoni fërgimin lyeni me mustardë dhe fërgojeni nga të gjitha anët edhe një minutë.

Piperin e zi qiteni në vaj dhe fërgojeni, shtoni verën e bardhë dhe prisni që të avullojë pothuajse e tëra, pastaj shtoni një katror gjalpë dhe në fund pak krem për zierje që të përftohet salcë mesatarisht e dendur dhe qitjani sipër biftekut.

Për shtojcë bëni pure nga bizelja. Zihet bizelja me pak thelpinj dhe me qepë.

Pastaj të gjitha i pasoni dhe për shtojcë gërryeni pak lëvore portokalli.

Ju bëftë mirë!

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit