28 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Bideni zotohet se NATO-ja mund ta mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të saj

- Advertisement -

Presidenti amerikan, Joe Biden dhe sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg hapën sesionin e parë të punës të samitit të NATO-s të mërkurën, me zotime për të forcuar aleancën dhe për të rritur mbështetjen për Ukrainën.

Stoltenberg përshëndeti faktin se 23 aleatë tani po përmbushin objektivin për të shpenzuar dy për qind të prodhimit të tyre të brendshëm bruto (PBB) për mbrojtje, nga vetëm tre aleatë sa ishin një dekadë më parë, raporton AP.

Ai ka thënë se aleanca do të “përforcojë partneritetet tona në Indo-Paqësorin për të shtyrë kundër shtrirjes në rritje të Rusisë, Kinës, Iranit dhe Koresë së Veriut”.

Dhe ai u zotua se anëtarët e NATO-s do të rrisin mbështetjen e tyre për Ukrainën, duke këmbëngulur se “nuk është bamirësi, është në interesin tonë të sigurisë”.

Bideni ndërkaq foli gjithashtu për një aleancë “më të fortë” të NATO-s, duke treguar në mënyrë specifike një plan modernizimi të mbrojtjes dhe zotimin nga të gjithë anëtarët për të rritur prodhimin e mbrojtjes në vend.

“Ky premtim i ri i dërgon një mesazh të pagabueshëm botës se çdo anëtar i NATO-s është i përkushtuar të bëjë pjesën e tij për ta mbajtur të fortë aleancën. Ne mund dhe do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s dhe do ta bëjmë së bashku”, ka deklaruar Bideni.

Samiti tre-ditor që filloi të martën shënon 75-vjetorin e aleancës ushtarake, ndërsa trupat ruse po vazhdojnë sulmet përgjatë frontit lindor të Ukrainës në vitin e tretë të luftës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit