29.1 C
New York
Tuesday, June 25, 2024

Buy now

Biden zbardh propozimin me tri faza për përfundimin e luftës në Gaza – Izraeli është i gatshëm ta pranojë

- Advertisement -

Është një marrëveshje “që i sjell të gjithë pengjet në shtëpi, sjell siguri për Izraelin, krijon një ditë më të mirë pas Gazës pa Hamasin në pushtet dhe vendos skenën për një zgjidhje politike që ofron një të ardhme më të mirë për izraelitët dhe palestinezët njësoj”, pohoi Joe Biden.

“Izraeli ka ofruar tani një propozim të ri gjithëpërfshirës. Është një udhërrëfyes për një armëpushim të qëndrueshëm dhe lirimin e të gjithë pengjeve. Ky propozim ka arritur te Hamasi përmes Katarit”, thotë lideri amerikan.

“Ky propozim i ri ka tre faza: Faza e parë do të zgjasë gjashtë javë. Ai do të përfshinte një armëpushim të plotë, tërheqjen e forcave izraelite nga të gjitha zonat e populluara të Gazës, lirimin e një numri pengjesh, duke përfshirë gra, të moshuar, të plagosur në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë”, thotë Biden, duke vënë në dukje se pengjet amerikane do të ishin ndër ata që do të liroheshin në këtë fazë të parë, shkruan timesofisrael.

“Përveç kësaj, trupat e pengjeve që janë vrarë do t’u kthehen familjeve të tyre, duke sjellë njëfarë mbylljeje në pikëllimin e tmerrshëm. Civilët palestinezë do të kthehen në shtëpitë dhe lagjet e tyre në të gjitha zonat e Gazës, përfshirë në veri; dhe ndihma humanitare do të rritet me 600 kamionë në ditë”, shtoi ai.

 

Gjatë fazës së parë gjashtëjavore, Izraeli dhe Hamasi do të “negociojnë marrëveshjet e nevojshme për të arritur në fazën e dytë, e cila është një fund i përhershëm i armiqësive”, thotë Biden.

Presidenti amerikan pranon se ky raund i negociatave do të jetë i vështirë dhe thotë se propozimi në tryezë do të lejojë që faza e parë të zgjatet përtej gjashtë javësh me kusht që të vazhdojnë negociatat mes Izraelit dhe Hamasit.

SHBA, Egjipti dhe Katari do të punojnë për të siguruar që këto bisedime të vazhdojnë derisa të arrihet një marrëveshje.

Pasi të finalizohen këto kushte, mund të fillojë faza e dytë, e cila do të sjellte lirimin e të gjithë pengjeve të mbetura izraelite, përfshirë ushtarëve meshkuj. Forcat izraelite gjithashtu do të tërhiqen nga Gaza gjatë kësaj faze, thotë Biden.

“Për sa kohë që Hamasi i përmbush angazhimet e tij, armëpushimi i përkohshëm do të bëhet i përhershëm”, thotë Biden, duke cituar tekstin e marrëveshjes së propozuar.

“Më në fund, në fazën e tretë, do të fillonte një plan i madh rindërtimi për Gazën dhe trupat e fundit të pengjeve që janë vrarë do t’u kthehen familjeve të tyre. Kjo është oferta që tani është në tryezë”, përfundoi Biden.

Ndryshe, Izraeli ka filluar një ofensivë ushtarake në territoret palestineze më 7 tetor pasi Hamasi kreu një sulm terrorist ndaj civilëve izraelitë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit