22.7 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Biden skeptik: Armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit nuk do të ndodhë së shpejti

- Advertisement -

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se nuk ka besim se një armëpushim mes Izraelit dhe Gazës do të ndodhë së shpejti.

Biden mori pjesë në samitin e sotëm të liderëve të G7 në Itali, ku ai u konfirmoi gazetarëve se ishte diskutuar një plan armëpushimi.

Kur u pyet nëse ai kishte besim se një armëpushim do të ndodhte së shpejti, presidenti u përgjigj “jo”.

Ai tha se nuk e kishte humbur shpresën, por shtoi se “Hamasi duhet të lëvizë”.

Plani trefazor i armëpushimit të zotit Biden u pranua nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së këtë javë.

Propozimi u raportua të përfshinte tërheqjen e plotë të trupave izraelite nga Gaza dhe do të përfshinte dorëzimin e Hamasit të të gjithë pengjeve të tij.

Megjithatë, siç raportuam këtë mëngjes, një udhëheqës i lartë i Hamasit i tha Reuters se tërheqja e plotë e trupave izraelite nga Gaza ishte një ndryshim në marrëveshjen që ata kishin kërkuar.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit