16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Biden do të presë Mbretin Abdullah II të Jordanisë javën e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë

- Advertisement -

Presidenti amerikan Joe Biden do të presë Mbretin Abdullah II të Jordanisë “javën e ardhshme” në Shtëpinë e Bardhë, njoftoi këtë të premte zëdhënësja e tij Karine Jean-Pierre.

Do të jetë një “takim kokë më kokë” për të cilin pas përfundimit do të publikohet një raport zyrtar nga Shtëpia e Bardhë, shtoi ajo, pa dhënë një datë të saktë.

Vizita vjen pasi bisedimet për një armëpushim në Gaza, që do të shoqërohet me lirimin e pengjeve të mbajtura në territorin palestinez, kanë hyrë në një fazë kritike.

Hamasi duhet t’i përgjigjet propozimit të fundit izraelit, të cilin amerikanët e konsiderojnë “jashtëzakonisht bujar” dhe janë investuar shumë në këto bisedime. Por lëvizja palestineze akuzoi këtë të premte kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu se po kërkon të bllokojë këto përpjekje, duke ngritur dyshime për një marrëveshje armëpushimi që do të vijë së shpejti.

Jordania, e cila mban marrëdhënie diplomatike me Izraelin dhe ka një komunitet të madh palestinez në tokën e saj, është veçanërisht e ndjeshme ndaj tensioneve në Lindjen e Mesme.

Kreu i diplomacisë amerikane, Anthony Blinken, vizitoi së fundmi mbretërinë teksa karvani i parë jordanez i ndihmave humanitare po nisej për në Rripin e Gazës, përmes një kalimi të hapur së fundmi nga Izraeli.

Në mesin e prillit, Amani rrëzoi dronët iranianë të nisur kundër Izraelit. Ndërsa punon së bashku me Shtetet e Bashkuara, mbretëria dëshiron të shmangë lëndimin nga një konflikt i mundshëm./abcnews.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit