9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

Bëni maskën për fytyrën në shtëpi me shegë: Për lëkurë më të ndritshme dhe më të butë

Shega është me plotë antioksidantë.

Shega përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve: A, B1, B2, B4, B5, B6, B9, C, E, H, K, kalium, silic, kalcium, magnez, natrium, squfur, fosfor, klor, hekur, jod, selen, fluor, krom, zink, omega-6 dhe beta-karoten.

Duke marrë parasysh vlerat e saj ushqyese, ekspertët shprehen se shegët mund të përmirësojnë shëndetin tuaj nga brenda-jashtë.

Kjo është arsyeja pse maska e fytyrës me shegë është një zgjedhje e mirë për lëkurën tuaj, ndihmon në prodhimin e kolagjenit dhe i jep fytyrës freski, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu konsumimi i shegës ndihmon në largimin e puçrrave ose njollave të ndryshme të krijuara në fytyrë.

Kulloni mirë një lugë kokrra shege, më pas përzieni me një lugë mjaltë dhe tri lugë vaj ulliri. Pasi të keni përzier të gjithë përbërësit, shtoni 50 ml ujë për të holluar masën.

Aplikojeni në fytyrë të pastër dhe lëreni për rreth një orë.

Gjithashtu këshillohet ta fërkoni në lëkurën e fytyrës, qafës dhe dekoltesë me lëvizje të buta.

Lajeni pastaj fytyrën me ujë të vakët.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit