0.5 C
New York
Sunday, February 25, 2024

Buy now

BE-ja shpenzoi 240 miliardë euro në shpenzimet ushtarake

Pavarësisht rritjes së financimit, industria e mbrojtjes e Evropës nuk mund të plotësojë kërkesën nga Ukraina ndërsa lufton me Rusinë. Shpenzimet ushtarake në Bashkimin Evropian arritën një rekord prej 240 miliardë eurosh në 2022 ose 6% më shumë se një vit më parë, ka bërë të ditur Agjencia Evropiane e Mbrojtjes (EDA), shkruan Euronews.

Ky është viti i tetë radhazi i rritjes së shpenzimeve ushtarake në bllok, me shumë shtete që mbrojnë nevojën për një rritje të konsiderueshme për shkak të kërcënimit rus dhe luftës në Ukrainë. Gjashtë nga 27 vende të BE-së rritën shpenzimet e tyre ushtarake me më shumë se 10% vitin e kaluar. Suedia pa një rritje prej më shumë se 30%, ndërsa pret anëtarësimin në NATO.

Megjithatë, disa vende e kundërshtuan trendin. Franca rriti shpenzimet e saj ushtarake me 0.7% në 2022.

Vendet e BE-së në tërësi i kushtuan 1.5% të prodhimit të tyre të brendshëm bruto (PBB) sektorit të mbrojtjes – shumë më poshtë objektivit prej 2% të vendosur nga NATO, e cila përfshin 22 anëtarë të BE-së.

Rreth 58 miliardë euro u investuan në sektorin e mbrojtjes, u bë e ditur nga EDA. Pavarësisht rritjes së shpenzimeve, industria e mbrojtjes e Evropës nuk mund të plotësojë kërkesën nga Ukraina ndërsa lufton me pushtimin rus.

Evropianët janë zotuar të furnizojnë Kievin me një milion predha deri në mars, megjithëse ky objektiv ambicioz tashmë duket i paarritshëm.

“Forcat tona të armatosura duhet të jenë të gatshme për të përballuar kohë shumë më të vështira,” citohet të ketë thënë kryediplomati i BE-së Josep Borrell.

Megjithatë, ai pranoi se kishte “boshllëqe të rëndësishme” në kapacitetin mbrojtës të bllokut. Rusia planifikon të rrisë shpenzimet e saj ushtarake me 67% në 2024 – duke përfaqësuar rreth 30% të PBB-së së saj.

Shpenzimet për kërkimin dhe zhvillimin e mbrojtjes në BE u ulën 200 milionë euro në 2022 krahasuar me vitin e kaluar në 3.5 miliardë euro, sipas EDA.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit