13.3 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

BE gati të ashpërsojë rregullat kundër pastrimit të parave

Negociatorët nga Parlamenti Evropian dhe 27 vendet anëtare të BE-së ranë dakord për rregulla më të ashpra për të luftuar pastrimin e parave në Bashkimin Evropian. “Marrëveshjet e kësaj jave janë një moment historik i rëndësishëm në luftën kundër parave të pista në BE”, tha komisioneri i Shërbimeve Financiare të BE-së Mairead McGuiness në një deklaratë pas marrëveshjes, në Strasburg.

Hetuesit financiarë do të kenë kompetenca të shtuara të inspektimit në rastet e dyshuara për pastrim parash dhe financimit të terrorizmit, si dhe një hapësirë më të gjerë për të pezulluar transaksionet dhe llogaritë e dyshimta.

Pagesat e mëdha në para duhet t’i nënshtrohen një kufiri në mbarë BE-në prej 10 000 euro (10 900 dollarë). Vendet individuale të BE-së mund të vendosin një kufi më të ulët.

Rregulloret e ashpra harmonizojnë gjithashtu përgjegjësitë e bankave dhe institucioneve të tjera financiare për të përmbushur detyrimet kundër pastrimit të parave dhe përfshijnë sanksione më të rrepta.

Këto rregulla shtrihen në biznese të tjera si shërbimet e menaxhimit të aseteve, agjencitë e pasurive të paluajtshme dhe kazinotë. Rregullat do të zbatohen gjithashtu për ofruesit e kriptomonedhave. Përfshihen gjithashtu tregtarët e mallrave luksoze si tregtarët e artit dhe argjendaritë.

Parlamenti Evropian dhe 27 shtete anëtare të BE-së duhet të miratojnë zyrtarisht rregulloret e reja. Sipas legjislaturës së BE-së, rregullat e reja do të zbatohen tre vjet pas hyrjes në fuqi.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit