9.9 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Bananet kurojnë pagjakësinë dhe depresionin

- Advertisement -

Bananet përmbajnë tre lloje sheqerësh natyralë – sukrozën, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibra.Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh.

Depresioni

Sipas një studimi më të fundit njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të ndihen më mirë pasi kanë ngrënë një banane. Harrojini ilaçet – Hani një banane. Vitamina B6 që ajo përmban rregullon nivelin e glukozës në gjak dhe gjendjen tuaj.

Pagjakësia dhe shtypja e gjakutE pasur me hekur bananet stimulojnë prodhimin e hemoglobinës në gjak e cila ndihmon në rastet e anemisë. Ky frut tropikal unik është i pasur me sasi të mëdha potasiumi i cili lufton presionin e gjakut.

Funksionimi i truritKërkimet kanë treguar se potasiumi i gjendur në këtë frut mund të ndihmojë gjatë orëve të studimit. Bananet përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës B e cila ju qetëson sistemin nervor.

Andaj gjithsesi shoqëroni ditën tuaj me një banane.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit