28 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Atletico i jep fund ecurisë prej katër disfatave radhazi duke e mposhtur Vallecanon

- Advertisement -

Atletico Madridi e ka mposhtur 2:0 Rayo Vallecanon në ndeshjen e parë në vitin 2022, duke i dhënë fund një ecurie negative prej katër humbjeve radhazi në La Liga.

Angel Correa shkëlqeu duke i shënuar të dy golat e tri pikëve të para për skuadrën e Diego Simeones pas më shumë se një muaji.

Kampioni në fuqi i La Ligës mbeti jashtë garës për ta mbrojtur titullin, duke u mposhtur katër herë radhazi para pushimit dimëror, por e nisi Vitin e Ri me triumf shumë të nevojshëm.

Falë kësaj fitoreje, Atletico e kalon Vallecanon në vendin e katërt në tabelë dhe tani mbledh 32 pikë, dy më shumë se kjo e fundit.

Por skuadra e Simeones ngel 12 pikë mbrapa liderit dhe rivalit Real Madrid me një ndeshje më pak të zhvilluar.

Ishte një ndeshje e njëanshme të dielën pasdite në Wanda Metropolitano, me vendasit që krijuan shumë për të shënuar vetëm dy herë.

Vizitorët dështuan ta bënin qoftë edhe një goditje të vetme në kornizën e portës së portierit Jan Oblak.

Correa e shënoi golin hapës në minutën e 28-të, kur realizoi nga afërsia pas një tollovie në mbrojtjen e Rayos.

Sulmuesi argjentinas e dyfishoi epërsinë e vendasve duke e futur topin në portën boshe nga afërsia pasi u shërbye nga Renan Lodi në minutën e 53-të.

Atletico e pati lojën nën kontroll edhe në vazhdim dhe Rayo nuk u duk asnjëherë serioze për ta rrezikuar fitoren e kampionit. 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit