24.2 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Arifi: Shpërndarja e Kuvendit pa pasur krizë parlamentare, projekt i Kurtit

- Advertisement -

 

Avni Arifi, ish-ambasador dhe ish-kryenegociator në dialogun Kosovë-Serbi, letrën e kryetarit të Partisë Demokratike, Memli Krasniqi, dërguar kryetarëve të partive politike më të mëdha në vend, e ka cilësuar si të çuditshme dhe të habitshme për nga mënyra e komunikimit, veçmas me opozitën.

“Derisa u shkruan letër, më mirë është që t’i takojë, siç i ka takuar më përpara”, nënvizoi Arifi, në “InfoPlus”, në RTK.

Ai ka theksuar se ftesa për të shkuar në zgjedhje të parakohshme nuk është në dorën e opozitës. Sipas tij, po të ishte në dorën ë opozitës, tash e një vit ka ekzistuar mocioni për rrëzimin e qeverisë.

Arifi bëri të qartë se projekti i shpërndarjes së parlamentit, pa pasur krizë parlamentare, është një projekt i kryeministrit Kurti.

“Çështja është se a duam t’i përgjigjemi pozitivisht kryeministrit Kurti dhe sa është e implementueshme kjo kërkesë e Kurtit”, tha Arifi.

Ai shprehu dyshimin nëse Kurti, në momentin e fundit, kur të mund të bëhet shpërndarja e Kuvendit, ai të mund t’i tërheqë deputetët nga salla dhe mocioni do të dështonte, gjë që, sipas Arifit, një skenar i tillë do të ishte më keq.

Ai, duke shprehur habinë për mënyrën e qasjes për të shkuarje në zgjedhje të parakohshme, pa pasur krizë parlamentare, theksoi se nëse mund të ketë krizë qeveritare, atëherë do të duhej që qeveria të dorëhiqej.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit