14.6 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Arabia Saudite do të marrë pjesë për herë të parë në Miss Universe

- Advertisement -

Arabia Saudite do të marrë pjesë në konkursin global të bukurisë Miss Universe 2024 për herë të parë në historinë e saj.

Vendi do të përfaqësohet nga modelja 27-vjeçare Rumy Alqahtani.

 

“Ky është një tjetër hap për Arabinë Saudite, e cila ka hequr mantelin e saj konservator nën princin e kurorës Mohammed bin Salman Al Saud”, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Konkursi i bukurisë Miss Universe së bashku me konkursin Miss World janë konkurset më të rëndësishme globale të bukurisë dhe të dyja mbahen çdo vit. Motoja e konkursit është “që çështjet humanitare të jenë një zë që ndikon në ndryshime pozitive në botë”.

Kujtojmë që vitin 1957 Gladys Zender nga Peruja u bë Miss Universe më e re në moshën 17 vjeç e 273 ditë, një rekord që ajo e mban edhe sot.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit