0.8 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Apple paralajmëron përdoruesit e saj që të bëjnë përditësime urgjente për t’i mbajtur të sigurta pajisjet e tyre

Apple ka lëshuar një përditësim urgjent për shumicën e pajisjeve të saj.

Përdoruesve të iPhone, Mac dhe iPad u është kërkuar të instalojnë përditësimin e ri – ose të rrezikojnë që pajisjet e tyre të sulmohen nga hakerat.

Përditësimi rregullon një gabim sigurie që mund t’i lejojë sulmuesit kibernetikë të depërtojnë në pajisjet Apple përmes shfletuesit të tyre të internetit.

Shfrytëzimi i tij do të lejonte “ekzekutimin arbitrar të kodit”, termi teknik kur sulmuesit kanë akses të plotë për të ekzekutuar çdo kod që u pëlqen në një pajisje, shkruan The Independent.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit