19.2 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Apple heq dorë nga projekti i automjetit elektrik

- Advertisement -

Kompania amerikane e teknologjisë Apple ka hequr dorë nga projekti i saj për prodhimin e automjeteve elektrike një dekadë pas fillimit të saj, sipas disa raporteve të martën.

Rreth 2.000 punonjës që punojnë në projekt mund të shpërndahen në departamente të tjera.

Disa nga punonjësit mund të punojnë në inteligjencën artificiale gjeneruese, sipas një memorandumi të brendshëm, thuhet në raportet.

Apple filloi të punojë në zhvillimin e një automjeti autonom në vitin 2014 nën projektin e automjeteve, të njohur si Projekti Titan, duke punësuar inxhinierë të fushës së automobilistikës dhe ekspertë nga kompani të tjera që zhvillojnë automjete elektrike.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit