16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Angela Merkel po shkruan një libër me kujtime prej 700 faqesh të quajtur “Liria”

- Advertisement -

Angela Merkel, ish-kancelarja gjermane, është afër fundit të shkrimit të një libri me kujtime, me ndihmën e bashkëpunëtores dhe këshilltares së saj prej shumë kohësh, Bette Baumann. Titulli i ardhshëm është “Liria” dhe do të ketë rreth 700 faqe dhe do të botohet nga shtëpia botuese “Kipener and Wich”.

“Për mua liria nuk është të ndalosh së mësuari, të mos qëndrosh në vend, por të përparosh, edhe kur largohesh nga politika”, tha Merkel.

Kujtimet e Angela Merkelit do të publikohen në fund të nëntorit, pothuajse tre vjet pasi ajo u largua nga posti pas 16 vitesh.

Shtëpia botuese bëri të ditur se libri do të botohet në më shumë se 30 vende, por nuk u specifikua se në cilin vend.

Pasi Olaf Scholz mori postin e kancelares, Merkel kryesisht nuk është shfaqur në publik, madje as në ngjarjet e Unionit të saj Kristian Demokrat.

Revista Forbes e shpalli atë “gruaja më e fuqishme në botë” për dhjetë vjet rresht.

Merkel është kancelarja e parë femër në Gjermani dhe nga viti 2005 deri në vitin 2021 ajo udhëhoqi Gjermaninë përmes krizës globale financiare, krizës së migracionit dhe pandemisë Covid-19.

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, Merkel u fajësua për mosmenaxhimin e duhur të krizës ruso-ukrainase në vitin 2014, për të cilën ajo u përgjigj se paqja e arritur në 2015 i dha Kievit kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur për problemet e ardhshme dhe se ajo nuk e bën këtë. synon të kërkojë falje për përpjekjet e tij diplomatike.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit